Competitive Tennis

Please see the Coronavirus latest news page for any changes

competitive

Useful links

Women’s Summer League   Men’s Summer League  Mixed Winter League  Seniors League

Summer Teams

Women’s Teams

A

Go to Premier

B

Go to Division 1B

C

Go to Division 2B

D

Go to Division 3A

E

Go to Division 5B

Katie Ballard (C) Zena Marchington Jenny Hood Ann Napper Sally Anderson
Angela Baldock Ro Lyon Steph Emmerson Rose Peck Louise Vass (C)
Jo Adams Anna Gell Di Horsell Anne-Maree Dunn (C) Julie Buck
Julia Jamieson Black Amanda Parkhurst Etty Wateridge Mary Merricks (C) Sally Williams
Tina Wall Lilian O’Carroll Clare Wood (C) Lucy Sketchley* Helen Jackson
Rachel Snowball Julie Taylor (C) Jane Beaumont Lesley Houghton
Elaine Holwell Midge Wellfair Lindsay Raphael
Heather Jefferies Rosemary Foy

* – Nominated Players

Reserves:
Selina Chadwick (A), Jane Muncer (ABC), Julie Carter (BC), Kirsten Bulger (CD), Dee Greatorex (DE), Irene Morse (DE), Lesley Ashforth (DE), Liz Lloyd (DE)

Men’s Teams

A

Go to Premier

B

Go to Premier

C

Go to Division 2A

D

Go to Division 3B

E

Go to Division 4A

F

Go to Division 5B

Adam Swan (C) Shane Horsell (C) Jeremy Smith (C) Paul Bird Christophe Landure (C) Roger Davies
Zach Webb Paul Harris Chris Jones Jon Lee Andrew Lazenby Toby Lowsley-Williams
Ben Knapp Hugh Yarrow Gordon Hood Charlie Jefferies Ian Sagan Rob Relph
Ash Keen Dan Horsell Ian Lunn John Vass Jonathan Vickers Paul O’Reilly
Miles Edmeston John Mellowes Paul Ash Guy Cowdrey Steve Buck Bob Lamble
Andy Dickinson Paul Jenkins Sam Hoskins Nick Bassett Martin Leay (C)
Spencer Edwards Barry Robinson Bruce Lloyd
Tony Reid

Reserves: Darren Ash, Steve Lamble, Mike Taylor, Paul Denyer, Oscar Snowball, Jono Gell

Stroud Winter League Teams

A (Div 1)

Ange
Julia JB
Katie
Jane M
Julie T
Shane
Dan
Paul H*
Jono M
Mike T

B (Div 2)

Rachel
Amanda
Ro*
Anna
Zena
George
Darren
Jeremy
Paul J
Ian L

C (Div 2)

Heather
Di*
Jane B
Julie C
Clare W
Rose
Stephen B
Andrew
Paul O
Martin L
Jonathan V

D (Div 3)

Anne-Maree
Ann N
Julie B
Mary
Louise V
Britta
Roger
Ian S*
Toby
Jake

Reserves: Elaine (A & B), Spencer (C & D)


 Seniors League (for members 60+)

This year Cirencester have entered 2 Ladies’ teams, 1 Men’s team and 1 Mixed team and current squads are shown below. If you would like to be added to these squads, please contact Mary Merricks on merricma6575@gmail.com (for both Ladies teams), Graham Wellfair on gwellfair@yahoo.co.uk (for Mens team).

Ladies

A Team
A-Team league table

Rosemary Foy (Capt)
Midge Wellfair
Heather Jefferies
Jane Muncer
Lilian O’Carroll
Maggie Fillingham
Jane Beaumont
Karen Cousins
Ros Suter

B Team
B-Team league table

Ann Napper
Carol Bailey
Caroline Fish
Anne-Maree Dunne
Jane Brodrick
Lesley Houghton
Mary Merricks (Capt)
Jean Rawlinson

Mens

See league table

Charlie Jefferies
Graham Wellfair (Capt)
Jon Hughes
Jonathan Vickers
Tom Slator
Tony Cowieson
Gary Tarleton
Richard Rawlinson
Ian Simpson
Paul O’Reilly
Roger Davies
Stephen Thorpe

Mixed

See league table

Ray Huxtable (Capt)
Charlie Jefferies
Jon Hughes
Jonathan Vickers
Tony Cowieson
Graham Wellfair
Tom Slator
Gary Tarleton
Ann Napper
Heather Jefferies
Jane Beaumont
Jayne Hughes
Jane Muncer
Lilian O’Carroll
Mary Merricks
Midge Wellfair
Rosemary Foy

Reserves for Mixed: Karen and Nigel Cousins


Men’s Aegon Teams (Summer)

The club will have one Men’s Aegon Teams this year, the team is captained by Adam Swan.

Link to Men’s A Aegon Team Table

The matches are usually on a Saturday, however, could also be on a Sunday.

The format is similar Davis cup, so will be 4x singles then 2x doubles; and there are likely to be 3 or 4 matches.

Please also state your preference as to if you would prefer to play singles or doubles.


Over 35? Interested in competitive tennis?  Follow this link to find out more…